asd
Araç Kaplama

Araç giydirme kavramı aracın üzerine reklam yerleştirilmesi işlemine denmektedir. Söz konusu işlem aynı zamanda folyo baskı teknikleri arasından cast baskı olarak da nitelendirilmektedir. Halk arasında söz konusu kavram Araç Üstü Reklam olarak da adlandırılmaktadır. Yapışkanlı folyo adı verilen PVC cast folyonun ortalama 0.11 ile 0.13 mm aralığında kalınlığının olduğu bilinmektedir. Söz konusu folyonun bu kadar ince oluşunun nedeni aracın giydirilmesi işleminde aracın cam kanallarının iç kısmına ve oluklara rahat bir şekilde esnetilerek yapışmasının mümkün olmasıdır. Araç giydirme ustalarının son derece profesyonel bir şekilde yaptıkları bu işleme başlanmadan önce aracın ayrıntılı olarak fotoğraflarının çekilmesi söz konusudur.

Firmamız araç giydirme işlemlerini son derece titizlikle gerçekleştirmektedir. Aracın resimleri çekildikten sonra bu resimlerin bilgisayar ortamına aktarılması ve uygun bir grafik programına aktarılması söz konusudur. Genellikle bu işlemin sanal ortamda müşteriye onaylatılması söz konusudur. Müşterinin bu şekilde araca giydirme yapmadan ilk şeklini bilgisayar ortamında görmesi sağlanmaktadır. Reklam firmasının ve araç giydirecek olan firmanın da yapacağı işe kesin gözü ile bakması da bu şekilde sağlanmış olacaktır.

Araç giydirme işleminde ölçülendirme yapılırken dikkat edilmesi gereken husus aracın ilk aşamada fotoğrafının çekilmesi ve bu fotoğrafın renkli bir çıktısının alınmasıdır. Bunun ardından söz konusu aracın ayrıntılı bir şekilde ölçülerinin not alınması söz konusudur. Bu ölçülerin milimetrik olarak alınması hatanın yapılmamasını sağlayacaktır. Yanlış bir ölçünün alınması durumunda aracın tüm baskısı yanlış olabilir.

Ölçülerin alınması işlemi tamamlandıktan sonra üretim aşamasına geçilmesi söz konusudur. Uzman olan grafikerlerin söz konusu firmanın istediği reklam uygulamasını yapmasından sonra herhangi bir hata yapılmamalıdır. Genellikle montaj aşamasında yanlış yapılan baskının kendisini göstermesi söz konusudur. Aracın kapı kolları, kapı araları, farları, çıtaları, anahtar deliği, fitilleri, cam kenarları, arka silecek dipleri gibi noktalara özen göstermek gerekmektedir. Bu noktaların logo, resim ya da yazı ile buluşmamış olması son derece önemlidir. Araç giydirme işleminde ölçüler alındıktan sonra söz konusu iş dijital baskı makinesine gönderilecektir.

Firmamızın araç giydirme işlemindeki titizliği söz konusu alanda daha çok tercih edilen bir firma olmasını da sağlamıştır. Söz konusu işlem gerçekleştikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. PVC yapışkan folyo adı verilen malzemenin araç yüzeyine uygulanması işlemi olarak da adlandırılan araç giydirme işleminin doğal bir yapışma işlemi olduğu bilinmektedir. Söz konusu işlemin ardından aracın tazyikli su ile yıkanmaması gerektiği bilinmektedir. Bunun nedeni folyo kenarlarının kalkma riski taşımasıdır. Aynı zamanda folyonun zaman içinde açma yapabileceği de bilinmelidir. Bunun yanında aracın kimyasal malzemeler ile de yıkanmaması gerekmektedir. Dijital baskı yapılmış folyoların üstünde yer alan boyaların deformasyona uğraması ve renklerinin kısa bir zaman içinde solması kimyasalların en olumsuz özellikleridir.